aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

16 POINTS FOR ANSWERING The dot plot represents the prices of different brands of chocolate bars. Each dot represents a different brand of chocolate. How many
how is basalt created?
Please help... Thanks ;DDD
What are three foods or treats that the Aztec consumed that we still eat today? Describe how each was prepared or how it was used in Aztec society.
*Question in picture* --Need ASAP
{(-1, 2), (0, 2), (5, 2)} is a function. True False
3. Joe bought a box of laundry detergent that contains 195 scoops. Each load of laundry uses 2 1/2 scoops. How many loads of laundry can he do with this one bo
3x+4y÷2 for x= 7 and y=10
Refer to Explorations in Literature for a complete version of the poem.What is the effect of the structure on the poem "She Walks in Beauty" by Lord Byron?a) By
what would happen to the slope of the graph of y=2/3×-3 if the line were shifted 6 units up?