Kamora0808 Kamora0808
  • 02-01-2021
  • Mathematics
contestada

Gas costs $1.64 a gallon. Elaine spent $23.78 at a gas station. How many gallons of gas did she buy? (Tell me how you got the answer)

Respuesta :

derrickmpc derrickmpc
  • 02-01-2021

Answer:

if the cost on gas is 1.64 you can divide 23.78 by 1.64 which is 14.5

Step-by-step explanation:

23.78 divided by 1.64 =14.5

Answer Link
dominiquecook92
dominiquecook92 dominiquecook92
  • 05-01-2021

Answer:

14.45

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Michelle has $12.30 in her purse in 1 cent 5 cent and 25 cent coins. if she has an equal number of each coin type how many coins does Michelle have in her purse
solve the proportion2x + 1/x + 1 = 14/3x-1
reduce 15 1/4 +1 1/2 +3/20 to lowest term.
What events began and ended athens' golden age??
What are the positive and negative aspects of a zoo or safari park?
which number is 100 less than 38 tens
what creates more friction aluminum foil, wax paper or plastic wrap
Indicate which pattern of evolution is shown by the many species of finches on the Galápagos Islands.
Prove identity tan 3x−tan 2x−tanx = tan 3xtan 2xtanx
During an investigation, a student determines that a copper sample has a density of 8.10g/mL. What is the student's percent error if the a ccepted density for c