evelynngordon8
evelynngordon8 evelynngordon8
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Deveney bought 4 DVDs for $25.20. What was the price per DVD?

Respuesta :

arrontekamila
arrontekamila arrontekamila
  • 01-01-2021

Answer:

$6.30 per DVD

Step-by-step explanation:

25.20/4= 6.3

Answer Link

Otras preguntas

Jan walks 2 miles at a constant rate of 3 miles per hour and then runs 1 mile at a constant rate of 8 miles per hour. What is Jan's average speed for the entire
Use the square root property to solve the Quadratic Equation. x2 = -49
what reaction type is N2 + O2 ---> 2 NO
I need help thanks I would appreciate your in-depth explanation thanks.
this the name of the territory that consists of england wales scotland and Northern Ireland
HI HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
Why were the Townshend Acts passed? To punish the colonies for the Boston tea party To punish the colonists for the Boston massacre To raise money for great B
The picture is Nathan's model of a cell, the basic building block for living things. What can Nathan NOT demonstrate using this model?
Moore’s Law was accurate from 1965 to the year: A. 2013 B. 2016 C. 2019
A pair of linear equations is shown: y = −x + 1 y = 2x + 4 Which of the following statements best explains the steps to solve the pair of equations graphically?