june72
june72 june72
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

b. 3 ice cream cones cost $3.75.
At this rate, how much do 2 ice cream cones cost?

Respuesta :

ImNoThErE90
ImNoThErE90 ImNoThErE90
  • 03-12-2020

Answer:

2.50

Step-by-step explanation:

Lets find the unit rate first! 3.75/3 because that is the problem. Now once we divide that we get 1.25. With 1.25 we multiply by 2 to get your answer of 2.50!

Have a good day!

Answer Link
dc777new11
dc777new11 dc777new11
  • 03-12-2020

Answer:

The answer am almost postive is 2.5

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what was the gaspee?
calculate the volume of air in liters that you might inhale(and exhale)in 8.0 hours. Assume that each breath has a volume of 0.57 liters, and that you are brea
Need help on geometry please someone ....
Which one of these should a teenager consume every day A) the RDA for calcium B) 5 tablespoons of vegetable oil C) 5 teaspoons of vegetable oil D) a Folic a
Please I need help ASAP!
Sociologist, emily kane, found that parents of boys were ambivalent or even distressed about their sons' interest in feminine icons (such as barbie dolls) or pa
As one concern associated with both the korean war and the vietnam war?
What is m∠BKD 43 23 20 63
what are physical indicators of healthy water quality
a chemist is using 376 milliliters of acid and water. if 19.2% of the solution is acid,how many milliliters of acid are there? round your answer to the nearest