Thuhuyen4111
Thuhuyen4111 Thuhuyen4111
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Help me plzzzz!!!!!

Help me plzzzz class=

Respuesta :

ursodumbsmh
ursodumbsmh ursodumbsmh
  • 03-12-2020
Store A is cheaper than B
The way to solve is pretty simple for B.
You have to divide the cost by the number of tubes.
So in this case:
9/3=3
15/5=3
21/7=3
See the pattern?
So the cost per lip gloss is $3.
Now for Store A:
Just divide 5.50/2
The answer is 2.75
Compare both numbers


2.75<3.00
So, store A is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

Can organisms create their own energy? Explain your answer
The value of 3 in 920.003
91,007,500 in scientific notation with positive powers of 10
Where are genes located?
4.44 4.044 greater or less
factor the question=x^2-14x+49
67.943 in expanded form
-2m + 4m + 5 = -3 Tell me what you did please!
Identify the type of sentence.I caught a cold after I spent a week visiting my grandchildren.simple sentencecompound sentencecomplex sentence
what is the place underground where plates start to slip called.