petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

Scenario 1: Aiden comes in from work. Jane had cooked dinner and is waiting for him so they could eat. However, Aiden is tired and just wants to go to bed. Jane
Help me with these questions
Where did the ebola virus originate from? O Africa and the United States O Africa, Italy, and the Philippines O Throughout the world O Only Africa
Measuring the height of a tree is usually more difficult than measuring the diameter of the tree. Therefore, many researchers use regression models to predict t
Naomi is planning to get a job after graduating from college. Which explains why she should establish a positive credit history? She will appear more responsibl
On Thursday afternoon at camp, Nora played basketball and went swimming before dinner. She started playing basketball at 2:50 P.M. and played for 1 hour and 45
plss helpTwo random samples of people were selected to help choose a spring window display for a department store. The results are shown in this table.
These are similar figures. Solve for x
anyone knows the answer?!​
Identify the highlighted part of circle O shown below.