jake06051 jake06051
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

Respuesta :

Humak16
Humak16 Humak16
  • 03-12-2020

Answer: 12.20

Step-by-step explanation:

because if 6.10 is the amount for one pound, then if u need 2 pounds, then multiply 6.10 with 2.

Answer Link

Otras preguntas

from where did the Raiders who ended the Middle Kingdom
The- - - - - is the area of a tooth the cervix to the apex
Prefixes indicate the number of atoms of each element in a molecule of the compound. a. True b. False
Nicotine is an extremely addictive substance. TRUE or FALSE.
From the broadest perspective, the goal of training is to contribute to
A pattern of stars in a particular region of the night sky is known as a(n) a. ecliptic. b. constellation. c. vernal equinox. d. celestial sphere.
The more a couple deals with jealousy, conflict and abuse, the higher their satisfaction is with the relationship. a. True b. False
what is the general form of the equation of a circle at (-2,1) and passing through (-4,1)?
What is the purpose of interviewing yourself? to gather details for your narrative to narrow the topic of your narrative to organize your narrative to ensur
If you dropped a ball from a height of 10 m and measured its distance to the ground every 0.1 s, what would the graph of position versus time look like? a. It