isaiahbourgeois28
isaiahbourgeois28 isaiahbourgeois28
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 2 -pound bag of Takis cost $3.72. What is the price per ounce? (16 ounces = 1
pound)

Respuesta :

InsertEpicNameHere
InsertEpicNameHere InsertEpicNameHere
  • 03-12-2020

Answer:

$0.11625 US Dollars per ounce

Step-by-step explanation:

If a two pound bag of Takis is $3.72, then the price of Takis to the pound is $1.86. Simply dividing this amount by 16 (as there are 16 ounces per pound) will get you the answer of $0.11625.

Answer Link

Otras preguntas

Ocean current that cools the West Coast of the United States
En quelle année à ete écrit Antigine
adjectives that start with e
what is 0.375 as a percentage and decimal
symptoms of mono in adults
The Centennial Exhibition was meant to show off America as an industrial power to the rest of the world. a. True b. False
differences between allegiant book and movie
who were the first europeans to master fireworks
surface area of a cylinder
circumference of the earth