caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

grain is stored in cylindrical structures called silos. which is the best estimate for the volume of a silo with a diameter of 12.3 feet and a height of 25 feet
How do you tell if a caterpillar is a boy or girl?
What is the normal oxygen concentration of a man?
In the 2000 election, California had the A.most electoral votes and selected George Bush for president B.least electoral votes and selected Al Gore for presiden
Great Britain, France, and the U.S. wanted Germany reunified to (A) show all was forgiven (B) relieve food shortages (C) help stabilize Europe (D) give support
18.2 18.45 18.6 18.76 I needed to order them smallest to largest did I do it right?
Emma uses a 250-meter roll of crepe paper to make steamers. How many dekameters of crepe paper does Emma use?
Who was Henry II? A. the king who led the Normans in their conquest of England B. the king who established a new system of justice in England C. the king who le
what is 21% of 30.00
Which sentence contains an adverb clause? A. Dad will get some tape as soon as the stores open tomorrow. B. That was the book that Grandpa gave Billy in August.