chanelrivera112 chanelrivera112
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $224.75 for 15.5 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

rachaelanngilmore27 rachaelanngilmore27
  • 02-12-2020
$224.75 divided by 15.5 = 14.5 i used a calculator
Answer Link
rafh2435
rafh2435 rafh2435
  • 02-12-2020

Answer:$14.50

Step-by-step explanation:

Divide 224.75 by 15.5 and you will get the cost for per week.

Answer Link

Otras preguntas

When a metal element bonds with a non mental element they are known as ____ bond 1.Ionic 2.Covalent 3.Metallic
Researchers have discovered exactly how the Yersinia pestis bacteria that causes bubonic plague spreads through the body.
What did George do once that made him stop playing jokes on Lennie was
Pls answer 20 points!
Due in 5 mins helpuhjj
70% 9. The circumference of a circle is 60cm. What is the diameter of the circle? 90 cm 30 cm 120 cm 60 cm
When multiplying bases with exponent, you always multiply the exponents True or false
Pleaseee help i need this to finish my work due tomorrow
Find f(-5) if f(x) = X + 11.
There are 7 similarly shaped figures in a set. The largest figure is 7 inches tall. Each of the other figures is 1 inch shorter than the next larger figure. The