tpfry2zqqp tpfry2zqqp
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

If you spend 3$ on 6 apples,what is the unit rate (in dollars) per apple?

Respuesta :

Ehkulay Ehkulay
  • 02-12-2020

Answer

2 apples per $1

Step-by-step explanation:

because 6 apples cost $3, so take 6 divided by 3 so you get 2 apples per dollar

Answer Link
Leahcarter
Leahcarter Leahcarter
  • 02-12-2020
$Ok so there is $6 per apple
Answer Link

Otras preguntas

what are the zeros of the polynomial x2+4x-12
will give thanks and brainliest What is an informed opinion? an opinion that you agree with an opinion that you don’t agree with an opinion that can be argued
While Flinn was starting the fire, his friends were collecting firewood. Flinn has 5 sticks. If he puts 3 sticks in the fire every minute, and his friends bring
Which type of health insurance plan is not considered a managed care plan?
how is the graph of y=9(3)^x+2 +6 translated from the graph of y+9(3)^x
(60) Points HeLp asap 5 questions
Which of the following explains why an actual cost might differ from a projected cost? -The desired item goes on sale. -The item is no longer available and a re
What is the main reason night driving is more difficult than daytime driving?
Which section of an article would you look at to find out if assessors were blinded to treatment assignment?
a triangle has a measure of 30. The other two angles are in a ratio of 7:8. What are the measures of those two angles?