cantgetright cantgetright
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store ,8 oranges cost $4 what is the cost for 9 oranges ?

Respuesta :

Alyssa112108 Alyssa112108
  • 02-12-2020
I think it would cost 4.50
Answer Link
BigusBrainus
BigusBrainus BigusBrainus
  • 02-12-2020

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

First step is to find the price per orange. You can do this by dividing total cost by oranges bought. See below.

[tex]4 \div 8 \\ = .50[/tex]

Now to find the amount of 9 oranges, you'd multiply price per orange by the specified amount needed (so 9)

[tex]9 \times .50 \\ = 4.50[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

G(x)=3(x-4)plug in f(10)
can anybody tell me the answer
What is the Domain of this function?
How do you find the volume of a cone
(PLZZ HELP!!! I HAVE A CERTAIN AMOUNT OF TIME TO FINISH!!) The plotted point on each graph has a meaning. Read the labels carefully, then drag a picture to mat
what are the coordinates of the vertex ?
ASAP Divide: 3/8 ÷ 5/12 The quotient is? IF YOU JUST ANSWER IT FOR POINTS I'LL REPORT YOU FOR IT THANK YOU :)
WILL GIVE BRAINLIEST!!! (FOR GOOD AND FAST ANSWER)!!! VERY EASY!!! TAKES FIVE MINUTES!!! [tex]\sqrt[4]{\frac{32}{625} }[/tex] Please include all steps!
plz help ! solve the following system of equations 5x+7y=23 9x+4y=7
what are some themes in the great Gatsby chapter 1 and chapter 2