abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

How to analyze the best way to prepare a meal
Explain why it iw warmest during the middle of the day and cooler in the morning and evening answer
Under what circumstances might a business plan include a funding request for working capital? Select one: a. It is just starting out. b. It is earning significa
When sam describes diagramming a business process and understanding the purpose of the is she is​ designing, she is referring to​ _____?
What effect did barbed wire have on the open range?
What is the slope of the line “ -3x+5y=2x+3y “ please help?
What is the perimeter of a 4'square
Which perspective focuses on the biological basis for universal mental characteristics?
How many significant figures are in each measurement? 0.00052 m b. 9.8 x 104 g c. 5.050 mg d. 8700 ml?
Why was Chiang Kai-shek able to train a disciplined fighting force when he became the leader of the Nationalist party?