rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

how many pairs of electrons do two atoms of oxygen need to share to produce one molecule of O2?
What effects did the movements of european migrants into oceania africa and the americas have on those regions?
Which statement was one of the reasons for the successful invasion of northern India by Muslim rulers in the late 1100s? * Explain why each answer choice is cor
In the Dupont system of analysis, the return on equity is equal to ____ . a. (return on total assets) times (total asset turnover) b. (return on total assets)
A Romberg's neuroma causes damage to the nerve around the metatarsophalangeal joint between the ball of the foot and the toes
Does anyone know this??
Please help me with this I’m crying
17. The Unified Coordination Group: A. Directs the incident command structure established at the incident. B. Is a temporary Federal facility. C. Provides coord
7. In this unit, we learned about severe weather disasters and their repercussions. According to Murphy, explain how reducing the initial emergency response by
I have some beads. When I divide them into 4 equal groups, 1 bead is left. When I split one such group into 4 equal groups again, the remainder will still be 1