ps4life1999 ps4life1999
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Provolone cheese costs $5.00 per pound. We can get 6 slices per pound. You need 8 slices for your recipe. How much does the cheese cost for your recipe

Respuesta :

nrajpal
nrajpal nrajpal
  • 01-12-2020

Answer:

6 dollars and 67 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which best describes the underlined words in the sentence? *Have* you ever *seen* shooting stars? A. compound verb B. simple predicate C. complete predicate
The state constitution- and the formation of the instruments of government- is based A) free enterprise B) direct democracy C) primary elections D) republic de
What part of translation depends on the base-pairing rules?
What is a pivot point?
what is Gary Goldens one passion a)houston,TexasB)the environmentc)human societyd)transportation
how is the time, in hours, related to the number of times 2 is used as a factor
Why was the 19th amendment to the u.s. constitution could be considered a "progressive" amendment?
A summary of The Necklace
What was the main conflict that led to the French and Indian War?
To increase the Federal funds rate, the Fed can: a. buy government bonds from the public b. decrease the discount rate c. decrease the prime interest rate d. s