MBKZ21
MBKZ21 MBKZ21
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

William bought 16 gallons of gas for $37.76. Regina spent $14.64 on 6 gallons of gas. Who got a better deal per gallon?

Respuesta :

mariembenhassen666 mariembenhassen666
  • 01-12-2020

1 gallon of gas for William= 37.76 ÷ 16= 2.36 $

1 gallon of gas for Regina= 14.64 ÷ 6= 2.44 $

so william got a better deal per gallon.

Answer Link

Otras preguntas

Solve for w: P=2L+2W
7,000 is ten times as much as what number?
A class has 6 boys and 15 girls. What is the ratio of boys to girls
What is 9605.327 rounded to the nearest ten
What is 11/9 reduced to a mixed number?? i cant figure this out
How do you convert 0.4 repeating into a fraction?
Why is it helpful to write numbers in different ways
How does Newton's second law apply to basketball?
There are 15 lottery tickets available. Roy know that 6 of them are winning. If Roy picks one ticket at random what is the probability that it will be a winning
Tina bought some nail polish and lip gloss at the store. The nail polish cost $4.50 per bottle and lipgloss cost $7 per tube. Tina bought 9 items and spent $50.