amaliachano11 amaliachano11
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A meat market sells fajitas for $5.12 per
pound.
What would be the cost of 3 - lbs of
4
fajitas? $
3 lbs
Pls help ASAP

Respuesta :

PhantomWisdom PhantomWisdom
  • 06-12-2020

Given :

A meat market sells fajitas for $5.12 per  pound.

To Find :

The cost of 3 - lbs of fajitas.

Solution :

Price of  1 pound fajitas, p = $5.12 .

So, price of 3 pounds of fajitas is :

P = 3 × p

P = 3 × 5.12

P = $15.36

Therefore, price of 3 pounds fajitas is $15.36 .

Answer Link

Otras preguntas

Which of émile durkheim's types of social solidarity characterized premodern life?
What were the new tools of war that caused such high rates of casualties?
explain in terms of electronegativity whether the bonds in CHIFBr (above) are polar or not.
The primary goal of the financial manager of a profit-seeking organization is to
What is the y intercept of y = 1x + 1
_____ to choose from that she couldn’t make up her mind. 1. So many were those things 2. There were so many things 3. The things were so many 4. Many were t
The probability of choosing an odd number and then a 20
Can someone tell me why this is happening. Whenever I ask a question it lowers my points and whenever I mark someone as brainliest or i answer someone’s questio
Gregory baker was a 20-year-old african american man who was brought to the emergency room (er) by the campus police of the university from which he had been su
Marcia is 1.5 meters tall. she casts a shadow that is 2 meters long. a nearby building casts a shadow that is 24 meters long. how tall is the building? (hint: u