jaydenraymond
jaydenraymond jaydenraymond
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

At a used book sale, 5 books cost $15.



a. What is the cost per book?

Respuesta :

mayacrespo72
mayacrespo72 mayacrespo72
  • 01-12-2020

Answer:

$3 each

Step-by-step explanation:

15 divided by 5 = 3

Answer Link

Otras preguntas

Identify the three disguises that Athena uses to help Telemachus in Books 1 & 2.
Write a method named rotateright that accepts an array of integers as a parameter and rotates the values in the array to the right (i.e., forward in position) b
How much stronger is a 5.0 earthquake than a 4.0?
How much freshwater is available fir drinking?
How did peasants contribute to the decline of Han China? A.Aiding peasants after natural disasters drained imperial resources. B.Crushed by taxes and d
At Chester’s Bakery, a box of 12 donuts sells for $8.50. What is the unit price of the donuts in the box, rounded to the nearest cent?
What is the difference between the Torah and the Talmud? [A]The Torah describes the basic laws of Judaism; the Talmud is a collection of opinions on legal issue
Tina rolls two fair number cubes numbered from 1 to 6. She first defines the sample space as shown below: (1, 1), (1, 2), (1, 3), (1, 4), (1, 5), (1, 6) (2, 1),
Which of the following was an effect of Deng Xiaoping's leadership? A. Enforcement of a communist economic approach increased. B.The production and number of b
2/5 = m/70 please solve