rt1ikaysimmt
rt1ikaysimmt rt1ikaysimmt
  • 11-10-2016
  • Mathematics
contestada

Two points of cheese cost 8.40. show the cost of 1,2,3,4 pounds of cheese. is there a direct variation? explain

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 11-10-2016
directe means as x goes up, y goes up, as x goes down, y goes down

this means

if it is direct, then the more cheese you buy, the more it costs
1lb=4.20
2lb=8.40
3lb=12.60
4lb=16.80

direcct, yes 
Answer Link

Otras preguntas

Please help me with this one.
True or false: If an object has twice the size of another object, it has half the weight
Write the equation of a line with the slope, \frac{-1}{2}, which passes through the point (5, -6). write the answer in slope-intercept form.
How does changing the function from f(x) = 3 sin 2x to g(x) = 3 sin 2x + 5 affect the range of the function?
The regular selling price of a computer desk is $329.99. The markdown rate is 40%. What is the sale price? $197.99 $289.99 $131.00 $199.00
Deficiency in the number of white blood cells is known as
What time period did the vasco da gama sails around africa and reaches india?
Unlike the cell membrane, the cell wall is a) composed of a lipid bilayer b) a rigid structure c) selectively permeable d) found in all organisms
Dr. stanley predicts that interviewers who smile at their interviewees are more effective at eliciting honest responses than interviewers who do not. to study t
what is one important characteristic of all human systems