barnhartemilia barnhartemilia
  • 15-11-2020
  • Mathematics
contestada

$9.60 for 4 pounds (HINT: $ per pound

Respuesta :

20kellye
20kellye 20kellye
  • 15-11-2020

Answer:

$2.40 per pound

Step-by-step explanation:

$9.60 / 4 pounds

= $2.40 per pound

Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 15-11-2020

Divide total cost by total pounds:

9.60 / 4 = 2.40

Price per pound = $2.40

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HURRY WILL MARK BRAINLIST Which of the following statements best explains the large numbers of European language speakers in North Africa? A. European ar
help pls!! acceleration: a) the rate of change of position b) acceleration caused by the force of gravitation c) the rate of change in velocity; speeding up, sl
Consider the following geometry problems in 3-space Enter T or F depending on whether the statement is true or false.1. Two planes parallel to a third plane are
the the degree of 3x*5y*2
3(2x - 8) = 6 ????ii
Simplify 5(1-4x)+2x-40
12y=156 Solve for the Variable
The sum of two consecutive integers is 345. What are the integers? need help with it
A mutation occurs, and cytosine is replaced with adenine. What impact do you think this will have on the DNA structure?
Write 3.24 x 10-4 in standard notation.