miassnder miassnder
  • 15-11-2020
  • Mathematics
contestada

3. Jin purchased 7 tacos for $18.55. How much will he pay for 15 tacos?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-11-2020

Jin (WWH) spends 18.55 for every 7 tacos he gets. That means he spends 18.55÷7 for every taco he gets.

18.55÷7 = 2.65

Now you need to find how much he spends for 15 tacos. If one taco is 2.65, you need to multiply 15 by 2.65 to find the price for 15 tacos.

2.65×15=39.75.

Jin will have to pay $39.75 for 15 tacos.

Answer Link

Otras preguntas

In literature, the term epiphany refers to __________. a. a holiday shortly after Christmas b. a church ceremony c. a moment of sudden insight d. the appearance
I have €180. I exchanged it at €1.2 to £1 . how much do I get back in sterling
Which description fits the mood expressed in this excerpt best?
How did literature in the 1920s reflect the uncertainty of the period?
Just like we need nutrients in our diet, plants need nutrients like molybdenum and nickel. They absorb these nutrients through their _____. stems leaves roots f
If you or someone you know may have a mental disorder, it's important to discuss this concern with a trusted adult. True or false
15/10 as a mixed number
What are the three roles of UNICEF?
Water makes a good coolant because it has a ____. a. high specific heat c. low specific heat b. high boiling point d. low freezing point
Tell which number is greater. 6.) 37/50, 37% 7.) 50%, 13/25 8.) 0.086, 86% 9.) 76%, 0.67 10.) 60%, 5/8 11.) 0.12, 1.2% 12.) 17%, 4/25 13.) 140%, 0.14 14.) 1/3,