wufungnan wufungnan
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jelly beans cost $15.98 for a 2 kg bag. At this rate, how much would 7 kg cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2020

Answer:

lets see every 2kg bag its 15.98 so every 4kg its 31.96 and for every 6kg its 47.94 so if every 1kg its 7.99 so add 47.94 + 7.99 you get 55.93

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A rectangle is 42 square feet. what percent of the area of the rectangle is a square with side lengths of 6 feet?
On a compass, what quadrant includes 15 degrees? A.2nd quadrant B.1st quadrant C.4th quadrant D.3rd quadrant
94.Fill in the blank with the correct conjugation of the verb in parentheses. Vous (vendre) votre maison? vendes vendons vendez vendent
The out-group is the web of relationships that is formed by the sum total of a person’s interactions with other people. T or F
If you are sharing the road with a large vehicle, don't tailgate; back off so you can ______ and be seen. A .See B. Pass
GEOMETRY-PLEASE HELP ME ILL GIVE 20 POINTS
Balcony and orchestra tickets were sold for a Friday night concert last week. The balcony and orchestra tickets sold for $35 and $45, respectively. If 90 ticket
Write the linear inequality shown in the graph. The gray area represents the shaded region
One number exceeds another by 11. the sum of the numbers is 3535. what are the​ numbers?
What is the solution of the equation 6x - 8 = 4x? X=