tayvenkram08 tayvenkram08
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Given that the expression “p dollars for every q items” describes a unit price, which statement must be true?
p = 1
p = q
q = 1
pq = 1

Respuesta :

marymarthens2 marymarthens2
  • 12-07-2022

Answer:

p=q

Step-by-step explanation:

for example if your paying 2 dollars for every 1 item the ratio would be 2:1

Answer Link

Otras preguntas

28z2 – 7x2 + 14xy – 7y
what is the name of kpop killer full name​
When an atom loses electrons, it becomes a
I need help quick Identify the class and noun function of the pronoun using the abbreviations from the chart. For intensive pronouns, put NONE for noun functio
help please thank you
how do you qoute multiple newspaper pages mla
alliteration in composed upon Western Bridge September 3rd​
How did the American Revolution affect France? A.) It convinced France to avoid being involved in wars outside of Europe. B. It convinced France to allow all
There are forty-three children in the classroom, each student will get twenty-three pencils. How many pencils will the teacher have to give out?
Roger said that there are two routes from his home to his work. His usual route is 28.3 miles long. A shortcut that he sometimes takes is 19.7 miles long. Appr