anomonusmn anomonusmn
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Abby bought an 8 pound bag of doog food for $7.40. How much does the bag cost per pound? (round to the nearest hundreth)

Respuesta :

cshayes8
cshayes8 cshayes8
  • 03-11-2020

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer Link
twindells
twindells twindells
  • 03-11-2020

Answer:

0.92 per pound

Step-by-step explanation:

if you divide 7.40 from 8 it is 0.925. and if you multiply 0.925 by 8 it will give you 7.4. hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

Which program allows you to create windows powershell scripts easier than if you were using a basic text editor?
what is repating and terminating
In my classroom there are 72 35-watt (W) light bulbs. How much will it cost to light my room for an entire school year if the cost of electricity is $0.10 per
Suppose the mpc in an economy is 0.9. the apc is initially 0.95 and disposable income is $4 billion. if disposable income increases to $14 billion, what is the
When was Franklin Roosevelt was first elected?
Ahmed is taking orders for lunch. A slice of pizza costs $1.50 and a chicken sandwich costs $2.50. He collects $21.50 for the group of 9 people. Assuming each p
a circle fits inside of a square, touching all of the sides of the square. if a side of the square is 6, what is the area of the circle?
what is the sum of all the even numbers from 20 to 70
URGENT!!! what's the answer to this?
HELP ASAP I NEED HELP QUICK LIKE NOW BEST AND FIRST ANSWER WILL GET THE BRAINLIEST!!!!!!!!!!!!1 Why did you choose these six federal programs for the survey? De