C8harolindaKarlen
C8harolindaKarlen C8harolindaKarlen
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate per bottle of 24 bottles of juice sells for $9.60

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 01-10-2016
9.60 / 24 = 0.40.......so the unit rate would be 40 cents per bottle of water
Answer Link

Otras preguntas

What allowed the United States to develop atomic weapons? (1 point) Research from the Manhattan Project The discovery of plutonium in the American Southwest Sto
A boy moves 4 miles south. Then he turns 90 degrees to the left. He moves forward 6 miles. H turns 90 degrees to the left. He moves forward 4 miles. How far is
What is the area of triangle PQR?
A rectangle has an area of k2 + 19k + 60 square inches. If the value of k and the dimensions of the rectangle are all natural numbers, which statement about the
What term is used to describe a benchmark used to make sure that a system provides a minimum level of security across multiple applications and across different
Jamie, deena, eyanna, and lei work in the same office and find themselves assigned to a project together. after the project is completed, they begin eating lunc
A​ zero-coupon bond can be redeemed in 20 years for $ 10 comma 000.$10,000. how much should you be willing to pay for it now if you want a return​ of:
Which of the following sentences uses the present perfect correctly? A. El presidente ha volvido. B. El presidente ha vuelto. C. El presidente ha volviendo. D.
Which Graph correctly represents x+2y≤4?
Which of the following statements most accurately differentiates potential and kinetic energy?