taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Can someone explain how to do these problem and the formula
The "invisible hand" a. Guarantees that resources will be allocated efficiently and that there will be equality. b. Guarantees that there will be equality but n
A(n) ______ consists of programs designed to make users more productive and/or assist them with personal tasks.
Add (3 - 5i) + (-2 + 8i). Sum of real parts: Sum of imaginary parts: i
Which cameras are examples of digital cameras? Select all that apply. A smartphone camera B film camera C DSLR camera D advanced compact camera
A farmer owns about 960 acres of land. If his farm is square, what would be the length of each side in miles, to the nearest tenth of a mile
How did renaissance artists differ from medieval artists in their treatment of religious themes?
When a cell forms an amino acid by adding an amine group derived from ammonia to a precursor metabolite, this process is called?
Which type of epithelium is present where easy exchange of materials out of the blood is most important, such as that in the lining of the heart and all blood v
At which location in its orbital path will a planet be moving the fastest? answers