dylanmadisson
dylanmadisson dylanmadisson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

Respuesta :

yeetlesuwu
yeetlesuwu yeetlesuwu
  • 02-11-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

Answer Link

Otras preguntas

5 Using the formula for the volume of a cone, express r in terms of V, h, and .
Handwritten solution required
1.Amina bought 112 toffees each at GH40.45p. She sold each at GH40.53p. Find the total amount she bought the toffees, correct to 2 decimal places received from
What other continents directly touch Asia
1.Amina bought 112 toffees each at GH40.45p. She sold each at GH40.53p. Find the total amount she bought the toffees, correct to 2 decimal places received from
(m-5)÷2=3m+5 solve and check the answer​
DEVELOPMENT ETHICS ADDRESS 3 KEY THEME PARATES THEM.​
5. Find the value of x, if 6: x :: 15:95.​
What is −314×435 ? Write the answer as a mixed number in simplest form.
Factor this please and thank you. 18-9w