bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

draw a diagram which will make each of these statements true
T is the midpoint of PQ. PT=3x+8 and TQ = 5x-8. What is PT?
Until the end of the twentieth century, international trade was mostly concentrated among the developed countries of the Northern Hemisphere. Which country was
As the teacher determines the number questions on her upcoming AMDM quiz, she decides that she will give a 20-question quiz. This quiz will have 4 true-false qu
How does the conglomerate differ from the shale, in terms of particle size. NEED HELP ON THIS PLZ
It takes John 5 hours to paint 2 rooms. How long will it take him to paint 5 rooms.
Which describes the pattern in the sequence shown? 3,7,15,31... Multiply a term by 3 and subtract 2 to get to the next term Add 4 to a term to get the next term
HELPPP PLEASEE pleasee ❗️
WILL GIVE BRAINLET 5/6 + 7 1/3
The smooth ER helps remove harmful substances from the cell true or false