rodriguezdomingo3434
rodriguezdomingo3434 rodriguezdomingo3434
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Fuel from Shell costs $2 per gallon and fuel from Speedway costs $3 per gallon. You have at most $30 to spend on fuel.​

Respuesta :

582537
582537 582537
  • 02-11-2020

Answer:

You would want to go to shell

Step-by-step explanation:

At shell you spend 2 dollars for for fuel and your have 30 bucks you could get 15 gallons and at speedway you can get 10 gallons with 30 bucks

I hope you found this useful -Chris

Answer Link

Otras preguntas

A(n) _____ forecasts the sales, expenses, and net income for the firm in some future time period.
what do we call a part of the body with a special function?
Which sentence has an intransitive verb? a. Please come inside the house now. b. Jordan writes poetry in his free time. c. You and Chris should clean the garage
Technology based on biology is called _____. biological engineering genetic engineering biotechnology
What is one advantage of using a computer over a graphing calculator?
Which of the following are effective ways of practicing your speech? presenting it in front of a mirror recording it with a video camera presenting it to fa
Your congresswoman supports wealthy Americans paying a greater percentage of their income in taxes than those who are less wealthy. She would most likely suppor
5.39 repeating decimal as a mixed number
Find the GCF of 189 and 200 using prime factorization
All of the following statements are true of dictatorship except