jessaku312
jessaku312 jessaku312
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 8 oranges cost 10.40,how many oranges can be bought for 33.80​

Respuesta :

ruthattipoe12430 ruthattipoe12430
  • 02-11-2020

Answer: 26 i think

Step-by-step explanation:

Answer Link
Lightning25346
Lightning25346 Lightning25346
  • 02-11-2020

Answer:

8 oranges = 10.40

1 orange = 10.40/8

1 orange = 1.3

Total cost = 33.80

no. of oranges = 33.80/1.3

=26

There fore the number of oranges that can be bought is 26.

Hope u understand..... pls mark me as brainliest

Answer Link

Otras preguntas

why would an asteroid have a difficult time of holding a probe or person?
The term militarism can best be defined as
list the layers of the sun in order from the innermost to the outermost.
Craig just finished reading 120 pages of his history assignment if the assignment is 125 pages what percent has Craig read so far?
Translate the verbal phrase into an inequality. All real numbers that are greater than or equal to -1.5 and less than 9.2
Which class of organisms gather their energy directly from the sun? a. autotrophs b. carnivores c. herbivores d. detritivores
What are two domestic acts Lincoln is credited with during his presidency?
The __________ gave women the right to vote.
Can someone please help me with this? I'm so confused
in a class of 28 sixth graders all but one are 12 years old' Witch two data measurements are the same for the students ages? what are those measurements ? PLEA