adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

I need help with number 12
What did astronomers discover about other galaxies in the early 20th century
The children wishes they could get a new horse. Is this a complete and proper sentence?
Is this right? Or do I need to fix something?
How to wire two separate switches & lights using the same power source?
yeah once again idk so help thanks
Angela shared a cab with her friends. When they arrived at their destination, they evenly divided the $48 fare among the j of them. Angela also paid a $5 tip. H
Is the scientific method able to be altered?
Hi, I have looked everywhere to gather what I can for my research project, can you help me? How old is fabric lenny? were is he from? what artwork has he done
why did the large numbers of loyalists moved to cities in the south in the years 1779 and 1780? and why they left those cities when they did?