ebonylopez84 ebonylopez84
  • 12-10-2020
  • Mathematics
contestada

4pounds of tomatoes for 6 dollars what was the cost per pound of tomatoes

Respuesta :

tdawg1594
tdawg1594 tdawg1594
  • 12-10-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

Answer Link
nettie68
nettie68 nettie68
  • 12-10-2020

Answer:

x = $1.50; The cost per pound of tomatoes is $1.50

Step-by-step explanation:

We can the cross method.

4 pounds = $6

1 pound   = x

4x = 6*1

4x=6

4x/4 = 6/4

x= 1 1/2 or $1.50

x = $1.50

The cost per pound of tomatoes is $1.50

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

looking at a certain amount a country's total value of goods and services produced is called
write the following polynomial in standard form 3x^6+5x3-7x^9
Show your work please
An angle fish have 1 1/2
Growth of the zygote and other stages of an animal's life happen by mitotic cell division.Choose: True/FalseWhat is the answer???
What is the correct label for a solution? A. a homogeneous mixture B. a graduated substance C. a heterogeneous mixture D. a primary mixture of elements
Why does Jefferson support his major premise in the body of the Declaration of Independence? A.) he lists the abuses the colonies have suffered under British r
Which expression is equal to -2i(-9 6i) a. -12 18i b. 18-12i c. 12 18i d. 18 12i?
bye guys lol have a good day
What is the maximum number of electrons that can occupy the 1st main energy level?