losersummer losersummer
  • 12-10-2020
  • Mathematics
contestada

Jessica paid $25.50 for 3.4 pounds of shrimp. How much would it cost her to buy 8 pounds?

Respuesta :

himynameisbobby
himynameisbobby himynameisbobby
  • 12-10-2020

Answer: The answer would be $60

Step-by-step explanation: You would first wanna solve for how much one pound of shrimp costs, which is $7.5 (you divide 25.50 by 3.4) Then you would want to multiply 7.5 by 8 to get how much 8 pounds of shrimp costs.

Answer Link

Otras preguntas

When is an atom unlikely to react and form chemical bonds?
A radio operating at 3.0 volts and a constant temperature draws a current of 1.8 × 10^−4 ampere. What is the resistance of the radio circuit? (1) 1.7 × 10^4 Ω (
why is antibacterial resistance a problem? please help me.
The theme of Sandburg's poem "Grass" is A. peace. B. war. C. forgetfulness. D. freedom.
Help please.From the passage and the question 1 to 3 thanks.:-)
A store in Roger's neighborhood sells boxes of pencils that have 3 pencils in each box .Roger bought several boxes of pencils at the store . Which could be the
is 4/5 equal to 5/10?
One result of the War of 1812 was that the United States (1) acquired French-held territory in southern Canada (2) maintained its independence and its territory
Thomas Jefferson incorporated John Locke’s idea of the social contract theory in the Declaration of Independence because this idea (1) justified the overthrow o
What condition is most closely associated with Mexico between 1910 and 1930