lovelesstaylin38 lovelesstaylin38
  • 12-10-2020
  • Mathematics
contestada

Han made some hot chocolate by mixing 4 cups of milk with 6 tablespoons of cocoa.



1. How many tablespoons of cocoa per cup of milk is that?How many pounds of blueberries can you buy for $13.00?

Respuesta :

lambo17
lambo17 lambo17
  • 12-10-2020
1.5 cups of cocoa for every 1 cup of milk
Answer Link

Otras preguntas

What is this answer?10y=360°
8. Intrusive igneous rock bodies are called A. tephra. B. tectonics. C. cinder cones. D. plutons.
If five slices of pizza cost $5.50, how much do two slices cost? Ten slices? Half a slice ?
Simplify the expression. [90 – (12 + 13)](15 ÷ 3)
Which cell part converts food into energy that is usable by a cell?
what variables can affect the number of books sold by a door to door salesperson
If the diameter of a circle is half of a yard, then its radius is how many inches?
Kenji buys 3 yards of fabric for $7.47. Then he realizes that he needs 2 more yards. How much will the extra fabric cost?
Convert 57 mL to its equivalent in L using dimensional analysis
Which is larger 7% or 0.7 why?