litishastaten litishastaten
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Maria bought 19 pounds of flour for nine dollars how many pounds of flour did she get per dollar

Respuesta :

disguisedmoth disguisedmoth
  • 03-10-2020

Divide money by pounds,

9/19

Price per pound of flour

$0.473

Answer Link
9hrunj 9hrunj
  • 03-10-2020

Answer:

cacluate it 19×9= ? hope thid helpeddddd

Answer Link

Otras preguntas

Which two lines in this excerpt from “Inge’s Wall” suggest that Inge was envious of the people on the other side of the wall?The wall was just a few feet from t
what is the solution of x^2 = 16^x?​
Which of these is a characteristic of a reform movement?
Can you wear weave with a Jheri curl ?
What is an equation of the line that passes through the point (-2, 1) and is parallel to the line whose equation is 4x-2y=8?
Select the geographic features that encourage movement. oceans plains mountains rivers cliffs
What characteristics suggest that the second example is written in blank verse? o no rhyme, ten syllables to a line, and no pattern of stressed and unstressed s
Mike bought 20 stamps for 0.40 $5 each and 15 Century 0.32 each how much money did Mike spend on stamp​
An adult ticket to an exhibition costs $5 while a child's ticket costs $2. If the number of children going to the exhibition was 3 more than the number of adult
5. Green sea turtles can grow to be more than 3 feet long. The aquarium has one sea turtle that weighs 264 pounds and a younger turtle that weighs 186 pounds. T