laurentyus
laurentyus laurentyus
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anne is shopping for notebooks. Which is a better buy: 3 for $3.29 or 2 for $2.89?

Respuesta :

alohacailin
alohacailin alohacailin
  • 02-10-2020

Answer:

3 for $3.29

Step-by-step explanation:

3.29/3=1.09

2.89/2=1.44

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

1. A contract dictates the rules of governmentO Trueo oFalse​
I need help with the Reasoning to support my claim please.
WILL MARK BRAINIEST!!! 25 POINTS!!!! PLZ SHOW WORK IF POSSIBLE!! The number of children in each family on a particular city block is shown in the dot plot: Whic
PLEASE HELP!!Read the second part of "From Blossoms": From laden boughs, from hands, from sweet fellowship in the bins, comes nectar at the roadside, succulent
Complete each sentence with the correct subordinating conjunction.
Solve the inequality and graph the solution set?
Read the excerpt from The Diary of a Young Girl. I don't fit in with them, and I've felt that clearly in the last few weeks. They're so sentimental together, bu
solve the division problem
Arrange the events in chronological order
In the neolithic revoulution civilaztions developed around