ciarnkanode58 ciarnkanode58
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 candies cost 90 cents. What is the cost of a candy? Let x be the cost of a candy.

Respuesta :

samwttf samwttf
  • 02-10-2020
one piece of candy costs ¢30 each.
x=.30
Answer Link

Otras preguntas

Study the poster showing characters from the movie star wars and created by the us department of health, education, and welfare in 1977. how does the poster mos
A four-person committee is chosen from a group of eight boys and six girls. If students are chosen at random, what is the probability that the committee consist
A 1500-w heater is designed to be plugged into a 120-v outlet. part a what current will flow through the heating coil when the heater is plugged in?
If the titration of h2po4− in a urine sample was continued until all of the acid in the solution was neutralized, how many equivalents of naoh would be needed t
Given main(), complete the Car class (in files Car.h and Car.cpp) with member functions to set and get the purchase price of a car (SetPurchasePrice(), GetPurch
At which stage would you conduct a swot analyses to understand the market and the strength of your product?
If a person were skiing high up in the mountains, she might feel that she is having trouble breathing (getting enough oxygen in her blood). this is because the:
Why is the Renaissance considered a turning point in history?
Is the answer true or false?
what's the antonym of produce​