leslie20384 leslie20384
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Lisa purchased almonds for $3.50 per pound. She spent a total of $14.70. How many
pounds of almonds did she purchase?

Respuesta :

zycholm23
zycholm23 zycholm23
  • 02-10-2020

Answer:

4.2

Step-by-step explanation:

Answer Link
autumnjohns03
autumnjohns03 autumnjohns03
  • 02-10-2020
I believe the answer is 4.2
Answer Link

Otras preguntas

"My vegetable love should grow/Vaster than empires and more slow" is an example of A) paradox B) hyperbole C) metaphor D).simile Having a hard time, I'm temp
What happened during the first decade of the 1800's that caused increasing tensions with Native Americans.
According to Newton's Second Law of Motion, when an object is acted on by an unbalanced force, how will that object respond? A. It will accelerate. B. It will s
why doesn't a developing pupa move around?
Why is the birth of heinz's child especially important to him ?
six friends share 2 pizzas equally how much of a pizza does each friend get
Why was Napoleon so anxious to sell the Louisiana area to the Americans at such a low price?
Which is larger, 4/7 or 2/3?
Micah is thinking of a two digit number. it is a multiple of 6 and 12. is a factor of 108. the sum of its digits is 9. what number is Micah thinking of
One isotope of oxygen has 8 protons and 10 neutrons. Which is the correct reference for this isotope? A. oxygen-18 B. oxygen-10 C.<--------? oxygen-8 D. oxyg