deadpoolwilson10121 deadpoolwilson10121
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Zeke has $40 for gas. Gasoline costs $2.45 per gallon.His truck runs 15 miles per gallon. How many miles can he go with his $40?

Respuesta :

jordank223 jordank223
  • 02-10-2020
$40/$2.45 = 16 gallons
15 x 16 = 240 miles
Answer Link
jeffkotnis
jeffkotnis jeffkotnis
  • 02-10-2020
16.3 x 15 = 244.5 miles approx.
Answer Link

Otras preguntas

Tell me a little about prokaryotes and eukaryotes. What do these types of cells have in common? How are they different? Four sentences pls And hurry too
Adding powered Gatorade to water makes a tasty sution. What is the solvent in this example ?
what state was admitted as a slave state
Can someone please help me out quick? Please don’t guesss but thanks if you help and you know the answer :)
Help plz it’s so hard
Which of these events is caused by contact forces? A. Jupiter's moons staying in orbit B. high tides occurring on the East Coast C. picking up straight
If an atom has twelve electrons, how many electrons are in the n=1 energy level? How many electrons are in the n=2 energy level? How many electrons are in the n
When you insert a photo into a document, it's placed at the location where your arrow pointer is pointing right??
Four properties of water are listed. It reacts with halogens to form oxygen gas as one of the products. It is transparent and tasteless in its pure form. It fr
The money multipliers tend to fall during a financial panic due to a rise in