weldona
weldona weldona
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

a 4-pound of mangoes cost $24.

How much would 10-pounds of mango cost? please help meh

Respuesta :

fernandoriz54 fernandoriz54
  • 02-10-2020
$6 for each pound of mangoes so 10x6=60
Answer Link
SenseLawd SenseLawd
  • 02-10-2020

Answer:

$60 :)

Step-by-step explanation:

Okay!

We know that 4 pounds of mangoes cost $24.

So, only 1 pound of mangoes would cost 4 times less, right? That's $24 / 4 = $6.

So, 1 pound of mangoes costs $6.

10 pounds of mangoes would simply cost 10 times $6, which is $60 :)

Answer Link

Otras preguntas

WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWERED FAST!!!
What is the history of cough syrup
How is Saul and Vine's relationship different after he returns for good?
Think about the genetic trait you selected in previous assignments. Create a genetics word problem involving a simple monohybrid cross with genotypes and phenot
Which one replace the question mark?​
WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWERED QUICK!! I GIVE GOOD RATINGS FOR GOOD ANSWERS!
Identify the following situation in the box whether the effect is Good or Bad. Write your answer on the shape provided. Answer the questions that follow.​
Critically discuss the impact of negative spectators behavior during sporting events
WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWERED FAST!!!
Use the data in the Stem & Leaf plot to answer the following questions. STEM LEAF 0|5 1|13 2|56 3|302 4|974 5|2 ​