giannis0106 giannis0106
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

3. Mrs. Smith is making cupcakes for a bake sale at school. If each cupcake costs $1.20, how much
money will she make if she sells 100 cupcakes? Evaluate $1.20 x 100.
A. $0.012
C. $120
B. $0.12
D. $1,200

Respuesta :

jcotton001 jcotton001
  • 01-10-2020

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

the biomolecule whose function is short-term energy storage
how to turn 165 percent into a fraction
In the 1800s, Border Ruffians and Free Soilers both wanted to A. influence the territorial elections in Kansas. B. influence the territorial elections in Nebras
a decmal equasion with the product of 3.15 with out useing 1 as a factor
What is the capillary action of water?
After an hour on the expressway, your passengers need to use the restroom and they want to get some food. As you approach the next exit, what color sign will yo
What was one reason for the decline of both the han dynasty and the western roman empire?
Explain the purpose of using figurative language.
how is the land bridge related to geography
what might a tyrant say to a citizen who are asking for democracy