mmatnation mmatnation
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 30 gallons of water cost $60 how much would 9 gallons cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

18 dollars

Step-by-step explanation:

take 30 divided by 60 to get how much 1 gallon cost (2 dollars)

then take 9 times 2 to see how much it would cost (18 dollars)

mark brainist plzzz

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following describes Tammany Hall?
What is the answer to 25 - 5t > 10
How many stressed syllables in the word enemy?
the measure of two complimentary angles is in the ratio 1:9. what are the degree measures of the two angles
Devon is trying to find the unit price on a 6 -pack of energy drinks on sale for $2.99. His sister says that at that price, each energy drink would cost just ov
What is 20/6 in an simplified form?
How many outer electrons does phosphorus have
Which three sentences are correctly capitalized? /\ If you take the highway West out of town, you will find the abandoned Sawmill that used to employ many peo
Mercantilism is a. an economic theory that stressed the importance of colonies as sources for raw materials. b. an economic system in which private businesses p
Why did Mao Zedung get involved in the Korea War?