andrewbarth8 andrewbarth8
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Three ice cream cones cost $8.25 at this rate how much do two ice cream cones cost

Respuesta :

taaaaan taaaaan
  • 01-10-2020

Answer:

2 ice cream cones cost $5.5

Step-by-step explanation:

3x = 8.25

x = 2.75

2x = 5.5

Answer Link
ShaliaMckay18
ShaliaMckay18 ShaliaMckay18
  • 01-10-2020

Answer:

$5.50

Step-by-step explanation:

To get the answer you will divide 8.25 by 3 to get the cost of 1 cone and the multiply that by 2

Answer Link

Otras preguntas

Find the perimeter of the quadrilateral below. Give your answer in centimetres (cm) to 1 d.p. W 12 cm Z 5 cm Y 4 cm
Question: Why did I learn English not fast ?
can someone pls help with this, I would appreciate it
Another term for a risky mortgage is a?
The pressure on a sample of gas is increased from 1.0 atm to 3.0 atm. If the new volume is 0.52 L, find the original volume
Can someone please help me with problem #18 of The Rational Root Theorem Worksheet?I found the possible rational roots but I need the work shown for it. I also
How would you describe the landforms in central Europe?
Which condition will prove that line l is parallel to line m? ∠6 ≅ ∠5 ∠1 ≅ ∠6 ∠1 ≅ ∠3 ∠3 ≅ ∠5
Give a brief description of strain theory.
solve a/4 is less than 12