niyahbando39
niyahbando39 niyahbando39
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Ellen can purchase 5 apples for $1.75. How many apples can she get for $1.00

Help!!!

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

She can get 2

Step-by-step explanation:

2 multiplied by 35 equals 70 and 3 multiplied by 35 is 1.05 so Ellen can only get 2 apples

Hope it helps :)

Brainliest pls? Have a good day/night

Answer Link

Otras preguntas

Which piece of art shown in the unit do you like the best? why?
A - 2 + 3 = -2 pls answer
PLZZZZ HELP ASAP I NEED HELP ON 1., 2., and 3. ASAP TY
PLzzzzzzz help with all these questions This coordinate plane represents the entire botanical garden where Vincent works. The rectangular figure on the coordina
The weakness of the national government under the Articles of Confederation became concerning to southern planters and New England merchants when O a flu pandem
How does social and environmental responsibility fight social challenges? ​
use the area of a rectangle and the Distributive Property to find each product. 9 X 34
Pls I need help fast
2 more than 5 times a number is 27. Write an equation?
When copper is changed to copper(II) nitrate by the nitric acid, it is an example of a(n) ______-_______ reaction. (two words, include the hyphen with no spaces