diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

A marathon had 618 runners registered. Of these runners, about 0.8% completed the race in under 2 h 15 min. a) How many runners completed the race in this time?
HELP. Really really need help. ASAP please. Please help me with this. I will give out a lot of extra points and a Brainly to whoever does it good. Thanks.
Amy thinks of three numbers, which she calls a, b and c. The ratio a: cis 4: 3. The ratio b: cis 7:5. The median of a, b and c is 80. Work out the values of a,
Marvin drove 310 miles in 5 hours. At this same rate, how far could he travel in 2 hours? a. 105 miles b. 124 miles c. 155 miles d. 170 miles e. 200 miles
( brainliest ) SERIOUS ANSWERS ONLY! 1. I earn 1.25 Points every 1-8 Minutes. Im trying to reach my goal of 5000 points. How many minutes / Hours / Days would
Graph: f(x) = -√x Step 1: Evaluate the function to find three points. f(0) = -1 0 1 -2 2 1 -2 9 y 2 6 x x y
For each function f, find f^-1 and f^-1(5). f={(-1,5), (0,0), (2,6)}
Joe and Ann buy some fruit from the same shop. Joe buys 4 apples and 3 bananas for £2.50 Ann buys 3 apples and 4 bananas for £2.40 Work out the cost of (i) one
Solve the inequality
With a $230,000 annual profit achieved from a $2,000,000 investment, the return on investment (ROI%) for a business would be