keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

If f(1)=8 and f(n)=f(n-1)+3 then find the value of f(6)
Who organized a group of young Lindy Hoppers that won the Harvest Moon Ball in Madison Garden, New York, and toured the world performing? Group of answer choice
What was the role of Adolf Hitler in Germany before and during World War II?
Describe the Columbian Exchange and its significance
Help please! (8^2003+6^2003)/49=?
Poor community organization and neighborhood relationship Roleplay script. Pls help me
Please help with question
You buy Lil' John's CD and take it to a street corner and play it from a BoomBox and start dancing. The cops pull up and arrest you for copyright infringement.
A savings account has four hundred dollars in it. Then x number of dollars is added. What is the total balance of the savings account, y? 1. Identify important
Can you give me a hand with this?