wowyalgay wowyalgay
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

Frank bought P pounds of oranges at $2.29 per pound and q pounds of apples at $1.69 per pound. What does the expression 2.29P represent?

Respuesta :

chahalmanraj3
chahalmanraj3 chahalmanraj3
  • 02-09-2020

Answer: It represents the price for one pound of oranges.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

2 meters is the same as how many feet?
Karen is working on a project that is due in 10 days. So far, she has spent 3 2/5 hours on it and figures that she is about 3/8 done. How many more hours wi
Does an institution serve a public or private purpose?
Write 7 1/3 as an improper fraction:
Ordering numbers decimals 4.5 4.05 5.4 5.45 5 least to greatest
Show me a picture of 6 divided by 2750
How much Work is done in lifting a 200N block a vertical Distance of 2.5m? a. 400 J b. 500 J c. 600 J d. 800 J How much Work is done in pushing the same block
y=5x + 1 solve for x
Keith needs 4698 for a future project. He can invest 3000 now at an annual rate of 10.2%, compounded monthly. Assuming that no withdrawals are made, how long wi
Viewed in historical terms, federalism has been a ________ principle, in that the relationship between the nation and the states has ________ to the needs of th