happyaccidents101
happyaccidents101 happyaccidents101
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

If 2.5 pounds of strawberries cost $10, how much do 8 pounds of strawberries cost? Question 17 options: $3.13 $32.00 $40.00 $2.00

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-09-2020

Answer:

32 dollars for 8 pounds

Step-by-step explanation:

1. 2.5 times 3 = 7.5

2. 10 times 3 = 30

3. 2.5 divided by 5 = .5

4. 10 divided by 5 = 2

5. 7.5 + .5 equals 8

6. 30 + 2 = 32.

hope this helps you:)

Answer Link
ashleymarie121517 ashleymarie121517
  • 17-02-2021

Answer:

$32.00

Step-by-step explanation:

i took 10 divided by 2 and got its $4 a pound then take 8 times 4 and got 32

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is an example of convection? a a hot object transferring heat to a cooler one b the rays of the Sun warming the earth c a hot oven warmin
seven times the quotient of five and seven
write as a percent 0.05423
Find the value. A. 1 B. 2 C. 3 D. 0.5
what valuable resources are located in the taiga?
miss Evans earns £240 per week. she is awarded a pay rise of 3.5% how much does she earn each week after her rise?
Is 4 miles greater than 15,840 feet
why is the Khmer Empire called a "seed of culture" a.many southwest Asian traditions grew out of that culture b. many new crops grew during that time period c.
Did the caste system negatively affect women?
In the sentence below, identify the adverb clause, subordinating conjunction, and the word(s) modified. The green and greasy alligators would not wrestle Steve