Seudónimo Seudónimo
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

if a dog food costs 0.75 per pound, and dog bones cost 1.75 each, what is the cost of 2 bones and 25 pounds of dog food?

Respuesta :

arendon0 arendon0
  • 02-09-2020

Answer:

2 bones and 25 pounds of dog food would cost $22.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A company purchased a tract of land for its natural resources at a cost of $1,500,000. It expects to mine 2,000,000 tons of ore from this land. The salvage valu
I NEED HELP PLEASE! :) -Provide TWO math based “you solve it” questions with answers for EACH of the laws. Please be sure to explain in detail how to solve the
In rhombus MNOP, mMNO = 24. What is the measure of PMO
Question 1 (Multiple Choice Worth 2 points) (04.02 LC) Which of the following describes a mixture? O Matter that is composed of a single element and has all the
EASY QUESTION WILL GIVE BRAINLIEST
If a coin is tossed 3 times, and then a standard six-sided die is rolled 4 times, and finally a group of four cards are drawn from a standard deck of 52 cards w
Please answer this ASAP
A harmonic wave is traveling along a rope. It is observed that the oscillator that generates the wave completes 43.0 vibrations in 33.0 s. Also, a given maximum
For what value of k does the line represented by the equation 1-kx = -3y contain the point (4,-3)?
Simplify -2(3x - 4y) + 5(x+3y)