chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a perfect square trinomial? A. 4x^2-20xy+25y^2 B. 4x^2-14xy+25y^2 C. 4x^2+20xy-25y^2 D. 4x^2+14xy-25y^2
wine is made by mixing yeast with grapes and allowing the yeast cells to undergo fermentation. sparkling wine is a type of wine that contains high levels of dis
im new please help of you need a better picture of the girl let me know
The figure is made up of two cones and a cylinder. Both cones and the cylinder have a 10 mm diameter. What is the exact volume of this figure? What is the volum
which of the folowing explain why sterols(or steriods) are considered to be lipids
100 Points and Brainliest!!!
find the are of circle with a diameter of 4
14. Complete the sentence with the correct word: Il y a 32 pays qui parlent français en . (5 points) 15. Complete the sentence with the correct word: Les frança
an arraignment a bail hearing and a trial for a felony offense are all conducted at which Tier of a state court system
How did South Carolina respond to the attempt by Britain to gain more control over its colonies? Select the correct answer below. A. Although they opposed the n